اسپرینکلر پایین زن
اسپرینکلر پایین زن
اسپلینکلر بغل زن
اسپلینکلر بغل زن

اسپرینکلر

یکی از تجهیزاتی که در اطفاء حریق از آن استفاده می شود ، اسپرینکلر است. این وسیله زمانی که اثری از آتش سوزی تشخیص دهد، مانند زمانی که دما از یک میزان ثابتی بالاتر برود، اب را تخلیه میکند.

یکی از پرر مصرف ترین قطعات درسیستم اطفاء حریق ، اسپرینکلر است. در ساختمان هایی که توسط اسپرینکلر آتش حفاظت شده است و دارای طراحی استاندارد می باشد، بیش از ۹۹% از آتش سوزی ها به تنهایی توسط این قطعه کنترل می شود .

اسپرینکلر ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع کاربری ساختمان ، ابعاد آن و همچنین الزامات مربوط به ساختمان انتخاب می شوند.

  • سیستم تر :

این سیستم رایج ترین نوع اسپرینکلر است و در پروژه های ساختمانی بیشترین استفاده را دارد. در این سیستم  به صورت مستقیم از آب موجود در سیستم استفاده میشود.به این معنی که در پشت اسپرینکلر ها  ، فشار آب وجود دارد . زمانی که حباب شیشه ای آن در اثر افزایش میزان دمای خاصی می شکند، آب در آن جریان پیدا می کند و حریق را خنثی می کند.

  • سیستم خشک :

این نوع سیستم به این صورت عمل می کند که جریان آب به وسیله نیتروژن یا اکسیژن بسته است و به کمک یک افشانه که به دمای بالا حساس است ، باعث باز شدن آب می شود.

  • سیستم  جریان آزاد :

در این سیستم از اسپرینکلر با دهانه باز استفاده میشود . در هنگام آتش سوزی ، سیستم ها به صورت دستی باز می شوند و جریان آب ایجاد می شود. به این روش نیمه اتوماتیک نیز می گویند.

  • سیستم  جریان نیمه آزاد :

این سیستم مشابه سیستم جریان آزاد عمل میکند با این تفاوت که اسپرینکلر ها  در حالت عادی بسته و حساس به میزان دمایی خاص هستند . پشت این قطعه مقدار کمی فشار آب وجود دارد و زمانی که مسیر اصلی باز شود تنها اسپرینکلرهایی فعال می شوند که تحت افزایش دما قرار گرفته اند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   شیلنگ آتش نشانی

این قطعه  را از لحاظ پاشش آب نیز می توان  تقسیم بندی کرد:

  • بالازن : جریان آن به سمت بالا است. آب پس از برخورد به آب پخش کن ، تغییر جهت داده و بر روی زمین پخش می شود و محوطه مورد نظر را آب پاشی میکند.
  • پایین زن : جهت آب به سمت پایین است . آب پس از برخورد به آب پخش کن عملیات آب پاشی را انجام می دهد. این مورد پر مصرف ترین نوع اسپرینکلر است.
  • دیواری : به صورت افقی نصب می شود که به بغل زن نیز مصطلح است. و در موارد خیلی خاص استفاده می شود.
  • توکار: به صورت توکار بوده و در حالت عادی در داخل سقف است و قابل رویت نیست. در هنگام حریق درپوش هم رنگ سقف آن باز شده و عملیات انجام  می شود. این نوع از اسپرینکلر ها برای مکانهایی که در آن طراحی از اهمیت خاصی برخوردار است، استفاده می شود.

محصولات مرنبط

جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی
کوپلینگ
کوپلینگ
هوزریل
هوزریل
برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]