راهکارهای موثر در رفع مشکلات آنتن تلویزیون

برخورداری از یک تصویر با کیفیت برای افراد علاقه مند به برنامه های تلویزیون یکی از مهمترین مسائل است . تصویر با کیفیت تلویزیون نیازمند عملکرد صحیح آنتن ، کابل آنتن ، اتصالاتی مانند فیش ، رابط  و اسپلیتر ، رسیور دیجیتال و تلویزیون است .

آنتن یکی از مهمترین قسمت ها در دریافت یک تصویر خوب و با کیفیت است . امروزه انواع آنتن های ثابت (شاخه ای ) و متحرک توسط کمپانی های داخلی و خارجی تولید می شوند ، اما بدون بررسی دقیق ، خرید بهترین آنتن هم نمی تواند مشکلات تصویر را حل کند .

مشکلات آنتن تلویزیون و راهکارهای آن:

وزش باد و تکان های آنتن

یکی از مشکلات متداول و آزار دهنده در هنگام تماشای برنامه های تلویزیون ، وزش باد و تکان خوردن آنتن است که باعث بهم ریختن تصویر می شود.

البته تکان های کوچک معمولا مشکلی برای تصویر ایجاد نمی کند اما اگرآنتن را در جای مناسب قرار نداده و آن را محکم نکرده باشید ، وزش باد ، باعث حرکت آنتن می شود و سیگنال ها درست به آنتن نمی رسد . به همین علت تصویر با کیفیت دریافت نمی کنید .

قرار دادن یک پایه ثابت و محکم برای بدنه آنتن ، اولین شرط رسیدن به تصویر با کیفیت است . حتی در آنتن های متحرک هم باید پایه آنتن و محل اتصال آنتن به پایه کاملا محکم باشد .

اتصالات بد آنتن که سبب افت کیفیت می شود

در اتصال کابل آنتن ، به آنتن ، باید خیلی دقت کنید .کابلی که برای آنتن استفاده می شود از دوقسمت تشکیل شده است . شیلد و مغزی که هر دو رسانا هستند . این دو قسمت نباید هیچ اتصالی با یکدیگر داشته باشند . بنابراین باید توجه داشته باشید که مغزی به هیچ یک از رشته های سیم متصل نشده باشد . حتی اتصال یکی از رشته های شیلد هم باعث افت کیفیت تصویرمی شود .

کابل آنتن فرسوده یا غیر استاندارد باعث افت کیفیت سیگنال می شود

آنتن خوب وبا کیفیت یکی از مهمترین عوامل دریافت تصویر با کیفیت است . اما اگر کابل استفاده شده در مسیر آنتن استاندارد نباشد و انتقال امواج به درستی انجام نشود ، هر چقدر هم که آنتن با کیفیت باشد و جهت به درستی تنظیم شده باشد ، نتیجه مورد نظر خوب نخواهد بود.

اتصالات غیر مقاوم در برابر گرد و خاک و باران ، سیگنال را ضعیف می کند

در نقطه اتصال کابل به آنتن ، غالبا از یک برد الکترونیکی چاپی ساده استفاده می شود که وظیفه آن نگهداری از آنتن به وسیله بست و پیچ است .

در هنگام انتخاب آنتن ، سعی کنید آنتنی را انتخاب کنید که برای این منظور قاب مناسبی در آن تعبیه شده باشد. وظیفه این قاب جلوگیری از نفوذ آب و  گرد وغبار است .

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   سیستم آنتن مرکزی چیست

گرد وغبار ، آب و رطوبتمقاومت میان شیلد و مغزی را کم میکند و باعث افت کیفیت سیگنال به طرز قابل توجه ای می شود .

در انتخاب آنتن یک پارامتر مهم دیگر وجود دارد . بهره آنتن با واحد دسی بل db اندازه گیری می شود . معمولا شرکت های ایرانی بهره آنتن را ذکر نمی کنند اما اگر این پارامتر رو بسته بندی درج شده بود ، توجه داشته باشید که هر چه این عدد بزرگتر باشد ،کیفیت سیگنال خروجی بهتر خواهد بود .

تنظیم جهت آنتن

در گذشته برای دریافت تصویر با کیفیت باید آنتن در مناسب ترین جهتی که تمام کانال ها ، بهترین تصویر را داشته باشند ، قرار می گرفت. البته غالبا این اتفاق نمی افتاد و بعضی کانال ها خوب و بعضی دیگر بی کیفیت بودند.

اما امروزه همه ازرسیور دیجیتال استفاده میکنند . دررسیور های دیجیتال ، یک حالتی در منو وجود دارد که می توان شدت سیگنال رابا آن تنظیم کرد . بنابراین رسیور را در حالت شدت آنتن قرار دهید و آنتن را انقدر حرکت دهید تا بیشترین سطح سیگنال را دریافت کنید و سپس وارد بخش کانال یابی شوید.

انواع آنتن تلویزیون

برای مصارف خانگی سه نوع آنتن به بازار عرضه می شود . آنتن هوایی ثابت ، آنتن هوایی گردان ، آنتن رومیزی

آنتن گردان

آنتن متحرک در مکان هایی استفاده می شود که سیگنال ضعیف است و برای پیدا کردن فرکانس های مختلف به گردش آنتن نیاز دارید . این آنتن به صورت اتوماتیک جهت خود را تنظیم می کند .

آنتن  ثابت

آنتن ثابت

برای مکان هایی که سیگنال نسبتا قوی است و نیازی به گردش آنتن برای پیدا کردن کیفیت های بهتر نیست . این آنتن بعد از نصب نیاز به تنظیم جهت دارد و بعد از نصب باید محل قرار گیری و جهت آن را تنظیم کرد .

آنتن رومیزی

آنتن رومیزی

آنتن رومیزی برای استفاده در داخل منزل استفاده می شود . به علت نصب در داخل و نزدیکی به تلویزیون ، تنظیم این آنتن بسیار راحت است .

البته با رشد روز افزون ساخت آپارتمان ها و برج ها  در شهر ها و ازدیاد طبقات  ، امروزه بیشتر از آنتن مرکزی استفاده می شود .یکی از مزیت های آنتن مرکزی این است که در سیستم آن از یک تقویت کننده سیگنال به نام آمپلی فایر استفاده می شود و افت کیفیت آن محسوس نیست . نکته دیگر در استفاده از آنتن مرکزی این است چون توسط افراد حرفه ای نصب آن انجام می شود ، محل قرار گیری آن صحیح است و دیگر نگرانی بابت وزش باد وجود ندارد و می توان با خیالی آسوده تصاویر را به بهترین شکل ممکن دریافت کرد .

شرکت سماالکترونیک یکی از شرکت های موفق در زمینه نصب و راه اندازی آنتن مرکزی است و پروژه های موفق زیادی درسطح کشور انجام داه است و شما می توانید برای نصب آنتن مرکزی  و رفع مشکلات آنتن تلویزیون از راهنمایی مشاوران متخصص سماالکترونیک در این زمینه استفاده کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید .

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]