اهمیت استفاده از سیستم اعلام واطفا حریق در ساختمان ها

آتش سوزی یکی از حوادث غیر مترقبه است که همواره در کمین انسان ها است و سالانه جان بسیاری از افراد را میگیرد و سبب بروز خسارات زیان باری می شود .

با توجه به حوادث آتش سوزی غم انگیزی که در کشور هر ساله رخ می داد ، بر اساس مقررات ملی ساختمان مبحث ۱۳ و مقررات سازمان آتش نشانی ساختمان ها موظف به استفاده از سیستم های اعلام و اطفا حریق شدند .

سیستم اعلام و اطفا حریق چیست ؟

سیستم های اعلام و اطفا حریق ، سیستم هایی جهت پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در ساختمان ها و اماکن مختلف از جمله ساختمان های اداری ، مسکونی ، تجاری ، کارگاه ها و کارخانجات صنعتی است . استفاده از سیستم های اعلام و اطفا حریق سبب جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی بسیار در مواجهه با حوادث ناگوار آتش سوزی می شود .

ضرورت استفاده از سیستم های اعلام و اطفا

ضرورت استفاده از سیستم اعلام واطفا حریق در ساختمان ها

ضرورت تجهیز ساختمان ها به سیستم های اعلام و اطفا حریق به خصوص با توجه به آمار آتش سوزی و خطرات ناشی از آن در کشور ، یک امر کاملا منطقی و حیاتی است و در کنار محافظت از جان انسان ها از جمله آتش نشان ها ، باعث جلوگیری از بروز ضررهای بزرگ مالی می شود . یکی از تلخ ترین حوادث آتش سوزی، سانحه آتش سوزی غم انگیز پلاسکو بود که علاوه بر ضرر مالی چند هزار میلیارد تومانی برای مالکان واحد ها و کارگاه ها ، باعث از بین رفتن چند تن از آتش نشان های کشورمان نیز شد .

اگر این ساختمان مجهز به سیستم اعلام و اطفا حریق اتوماتیک مناسب بود ، این حادثه غم انگیز اتفاق نمی افتاد و آتش سوزی شروع شده در کارگاه ها به صورت اتوماتیک و در همان ثانیه های اولیه خاموش می شد و گسترش پیدا نمی کرد تا چنین خساراتی به بار آید.

سازمان آتش نشانی همواره به ساختمان هایی از این دست تذکر می دهد اما در بسیاری از موارد راه به جایی نمی برد و متاسفانه مالکان به دلیل هزینه بالا از راه اندازی این سیستم سر باز می زنند و تنها زمانی متوجه اشتباه خود می شوند که حادثه اتفاق افتاده و ضررهای جبران ناپذیری به آنها وارد شده است .

سیستم اعلام و اطفا حریق برای چه ساختمان هایی ضروری است ؟

از نظر آتش نشانی ساختمان های مشمول طرح آتش نشانی به شرح زیر است :

اطفا حریق

  • برای ساختمان های تا ۴ طبقه و فاقد آسانسور از سیستم های اعلام و اطفا دستی استفاده می شود .
  • برای ساختمان های بالای ۴ طبقه از سیستم های اعلام و اطفا اتوماتیک استفاده می شود .
  • تمام ساختمان های مراکز فرهنگی ، اداری  و تجاری که تردد افراد در آنها زیاد است ، ملزم به استفاده از سیستم های اعلام و اطفا حریق اتوماتیک هستند .
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   سیستم دیجیتال مرکزی و کاربرد های آن

تقسیم بندی سیستم اعلام حریق با توجه به پیکر بندی حفاظت

مهمترین موضوع در هنگام بروز آتش سوزی زمان است . اغلب اوقات افرادی که محل زندگی یا کار آنها دچار حریق شده است ، از تاخیر در زمان رسیدن  آتش نشان شکایت دارند . زیرا فرصت دید حریق تا زمان خاموش کردن آن زیاد نیست و همواره آتش نشان ها با مشکلاتی مثل ترافیک و بعد از آن ، رسیدن به طبقات بالا یا ارتفاع های بلند در ساختمان سانحه دیده ، مواجه هستند.

در این جا نقش پیشگیری دارنده سیستم اعلام حریق از موضوعات دارای اهمیت است ، البته فقط نصب این سیستم کفایت نمی کند . زیرا این سیستم نیز مانند بقیه سیستم ها نیاز به نگهداری و تعمیر دارد . پس از نصب این سیستم باید در بازه های زمانی مشخص مورد بررسی قرار بگیرد تا خرابی های احتمالی آن برطرف شود و در شرایط خاص به درستی عمل کند.

سیستم های اعلام حریق بر اساس پیکربندی حفاظت به صورت زیر تقسیم می شود:

حفاظت از جان :

سیستم های اعلام حریق که جهت حفظ جان افراد برای یک سازه طراحی می شوند در چند سطح تقسیم بندی می شود :

  • به کارگیری سیستم های اعلام حریق تنها برای فضاهایی که ریسک خطر بالایی دارند.
  • به کارگیری سیستم های اعلام تنها برای مسیرهای فرار و اتق های مجاور که دسترسی به مسیر فرار دارند .
  • به کارگیری سیستم های اعلام تنها برای مسیرهای فرار و فضاهایی که از لحاظ بروز حریق ، خطرات بیشتری را متوجه ساکنین می کند.
  • به کارگیری سیستم اعلام حریق برای کلیه فضاهای یک سازه به جز حمام و دستشویی

حفاظت از اموال :

چنانچه سیستم اعلام حریق برای حفاظت از اموال و دارایی های افراد در نظر گرفته شود ، می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد :

  • به کارگیری سیستم اعلام حریق برای کلیه فضاها
  • به کارگیری سیستم اعلام حریقبرای فضاهایی که از قبل طراحی شده اند.

شرکت سیطره موفقیت امیدان (سما) یکی ازشرکت های دارای تائیدیه آتش نشانی در کرج می باشد. لذا شما کاربران گرامی می توانید با متخصصان شرکت سماالکترونیک تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های آنها استفاده کنید .

کارشناسان سماالکترونیک می توانند شما را در راه رسیدن به ایمنی کامل از لحاظ سیستم اطفا واعلام و اخذ تائیدیه آتش نشانی ساختمان ها در کرج ، یاری نمایند.

فایل های زیر دستورالعمل های آتش نشانی کرج برای تایید سیستم اعلام و اطفا ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی می باشد که میتوانید برای آگاهی بیشتر از چگونگی دریافت تاییدیه آتش نشانی ساختمان آنها را دانلود و مطالعه بفرمایید.

 

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]