کیفیت سیگنال آنتن مرکزی

آنتن مرکزی یکی از بهترین سیستم هایی است که برای ساختمان هایی با تعداد واحد بالا کاربرد دارد.استفاده از سیستم آنتن مرکزی ، نیاز به استفاده از آنتن های متعدد در پشت بام برای هر واحد را رفع می کند .اما موضوع حائز اهمیت بررسی و ارتقا کیفیت سیگنال آنتن مرکزی است.

برای ایجاد کیفیت در سیگنال های دریافتی سیستم آنتن مرکزی و ارسال آن به گیرنده های تلویزیونی ،عوامل مختلفی دخیل است و باید مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از این بررسی ها باید پیش از نصب آنتن مرکزی انجام شود و بسیاری نیز باید در هنگام استفاده از آنتن مرکزی مورد توجه باشد.اگر کیفیت آنتن مرکزی در حد قابل قبول نباشد ، می توان استفاده مناسبی از آنتن مرکزی داشت.

تعیین سطح سیگنال منطقه ای

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که ، قبل از هر اقدامی برای نصب آنتن مرکزی ، بایدمیزان سطح سیگنال منطقه بررسی شود.در بسیاری از مواقع ممکن است محیط اطراف یا ساختمان های مجاور باعث بروز اشکال در دریافت سیگنال شوند.

با توجه به اینکه هزینه راه اندازی آنتن مرکزی نسبتا زیاد است و نصب آن برای متخصصان نصب خالی از زحمت نیست ، از این رو توصیه می شود حتما کارآیی آنتن مرکزی در منطقه مورد نظر بررسی شود .اگر کیفیت سیگنال به اندازه کافی نباشد، هزینه پروژه مورد نظر به هدر خواهد رفت.

میزان سطح سیگنال منطقه با یک آنتن سمپل که توسط متخصصان نصب آنتن مرکزی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و همچنین یک تلویزیون رنگی ، مشخص خواهد شد.

این کار ساده باعث می شود تا شما از میزان سیگنال موجود در منطقه مطلع شوید .اطلاع از کیفیت سیگنال در منطقه ، تصمیم گیری را برای اعضای ساختمان آسان تر می کند.

عوامل موثر در کیفیت سیگنال

 اگر سطح کیفیت سیگنال آنتن پایین باشد ، کارشناسان نصب سیستم آنتن مرکزی با بررسی عوامل موثر در کیفیت سیگنال ،تلاش می کنند تا میزان آن را افزایش دهند.عوامل مختلفی در این موضوع تاثیر دارد که در این قسمت به برخی از آنها اشاره می کنیم :

متخصصان نصب

محل نصب آنتن

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل در دریافت و کیفیت مناسب سیگنال ، محل قرار گیری و نصب آنتن است.گاهی تغییر محل آنتن ، هر چند کم ، باعث افزایش کیفیت سیگنال می شود.میزان کیفیت سیگنال رابطه مستقمی با نزدیک بودن و هم راستا بودن آنتن و فرستنده دارد.در نتیجه یک تغییر مکان ساده باعث افزایش کیفیت سیگنال می شود.

نقش ارتفاع در کیفیت

با توجه به نکات ذکر شده ، زمانی می توان سیگنال دریافتی با کیفیت مطلوب داشته باشیم که سیگنال فرستنده با کیفیت بالا دریافت شود. علاوه بر محل نصب آنتن ، ارتفاع نصب آنتن هم در افزایش سیگنال دخیل است .

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   نصب آنتن مرکزی : آموزش گام به گام [با نقشه]

هرچه ارتفاع انتن بیشتر باشد ، احتمال دریافت سیگنال های ارسال شده توسط فرستنده افزایش می یابد. البته نکته مهم این است که افزایش ارتفاع آنتن باید با رعایت نکات ایمنی انجام شود وگرنه می تواند خطرناک باشد.

افزایش بیش اندازه ارتفاع ، گرچه می تواند تاثیر گذار باشد اما در عوض احتمال سقوط آنتن را افزایش می دهد.

بعضی از آنتن ها نیز وجود دارد که نمی توان به آنها ارتفاع داد، فقط می توان آن را در بلندترین نقطه کف پشت بام قرار داد.

ممکن است در برخی ساختمان ها آنتن در ارتفاعی پایین تر ، کیفیت بهتری ارائه دهد.

انتخاب صحیح آنتن

نوع آنتن مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است. نمی توان از یک آنتن بی کیفیت و ارزان انتظار کیفیت بالای سیگنال ، در حد آنتن هایی با برند معتبر و با کیفیت داشت.در نتیجه هنگام خرید آنتن به سراغ بهترین برندهای موجود در بازار بروید. البته همیشه برند های گران قیمت خوب نیستند. پیشنهاد سما الکترونیک مشاوره با کارشناسان نصب سیستم آنتن مرکزی و استفاده از تجربیات آنها است.زیرا آنها با توجه به شرایط منطقه ای شما بهترین گزینه را در اختیارتان قرار می دهند و شما می توانید با کیفیت ترین سیگنال دریافتی را داشته باشید.

تداخل سیگنال

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در کیفیت سیگنال آنتن ، تداخل سیگنال است .هنگامی که سیگنال ها با هم تداخال داشته باشند ،کیفیت سیگنال دریافتی کاهش می یابد و همین موضوع باعث بروز نویز و عدم کارایی مناسب آنتن می شود.

متخصصان نصب در شرکت سیطره موفقیت امیدان (سما) به این نکات توجه ویژه ای دارند و سعی میکنند با بررسی کیفیت سیگنال آنتن ، تداخل های موجود را تشخیص دهند. برخی از این تداخل ها قابل رفع می باشد و به سادگی برطرف می شود.برای برخی دیگر باید راه کارهایی مناسب به کار گرفته شود.

راهکار افزایش سیگنال آنتن

برخی از راهکار ها به صورت خلاصه بیان شد، اما هیچ یک کاربردی نیست. بهترین روش برای افزایش سیگنال آنتن استفاده از تجهیزات مناسب است.

برای این منظور باید از پیش تقویت کننده و تقویت کننده های اصلی استفاده کرد.آمپلی فایر یا تقویت کننده با استفاده از مدار الکترونیکی خود تلاش می کند تا میزان و کیفیت سیگنال آنتن مرکزی را افزایش دهد. این آمپلی فایر ها به صورت تقویت کننده اولیه و تقویت کننده اصلی مورد استفاده قرار می گیرند و مشکل پایین بودن کیفیت سیگنال را برطرف می کند.انتن مرکزی انجام شود.

استفاده از تقویت کننده ها و انتخاب نوع آن کاملا تخصصی است و باید توسط متخصصان نصب آنتن مرکزی انجام شود.

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]