سیستم صاعقه گیر یکی از محصولات ارائه شده توسط شرکت سیطره موفقیت امیدان (سما) و از برند KEC1 میباشد.که برای جلوگیری از خطرات احتمالی صاعقه بر ساختمان ها  نصب می شود.

صاعقه گیر

صاعقه گیر

صاعقه پدیده ایست طبیعی که احتمال وقوع آن نیز امری تصادفی می باشد و بسته به موقعیت محل مانند ارتفاع از سطح دریا ، کوهستانی بودن یا واقع شدن در دشت و نوع شرایط آب و هوایی منطقه ، وضعیت وزش باد و موقعیت محل در مسیر جریانات جوی متغیراست.

برای جلوگیری از خطرات احتمالی جانی و مالی برخورد صاعقه با ساختمان ها و سازه ها ، مهندسان از وسیله ای به نام  سیستم صاعقه گیر (Surge Arrester) استفاده میکنند. این وسیله در بالاترین نقطه ساختمان نصب می شود  و اولین محل اصابت صاعقه می باشد زیرا صاعقه از کوتاه ترین فاصله که بین ابر و زمین وجود دارد تخلیه می گردد و نحوه نصب آن با توجه به نوع ساختمان متفاوت است.

هدف از نصب صاعقه گیر حفاظت از ساختمان ، سیستم های موجود در آن و افراد ساکن آن در بربر صاعقه و ایجاد بستر مناسب و امن برای انتقال انرژی صاعقه به زمین بدون به وجود آمدن خسارات جانی و مالی است .

اگر سیستم صاقه گیر در ساختمان ها به درستی نصب شود و طراحی اولیه آن اصولی باشد امنیت افراد و تجهیزات تضمین می شود.

صاعقه گیر ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

برقگیرهای غیر فعال که دارای یک میله نوک تیز ساده هستند که معمولا از جنس مس یا استیل است و در مسیر برق گیر هیچ عامل تشدید کننده ای غیر از شکل ظاهری آن وجود ندارد .

دسته دوم برقگیرهای فعال هستند که به واسطه انرژی که از منبع خارجی یا داخلی دریافت می کنند ، اثر پدیده هایی مثل point effect را تشدید می کنند . این نوع برقگیر تنوع وسیعی دارد مثل اتمی ، بادی ، خورشیدی ، برقی ، خارنی و …

مجموعه سماالکترونیک یکی از شرکت های معتبر با کادری مجرب در این زمینه است و از برند KEC1 که یکی از با کیفیت ترین صاعقه گیر های موجود در بازار را ارائه می دهد ، استفاده می کند.

شما سروران گرامی اگز نیاز به نصب صاعقه گیر در ساختمان خود دارید ، می توانید از مشاوران مجرب و با تجربه سماالکترونیک راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید.