آیفون تصویری سیماران

آیفون تصویری چیست؟

آیفون تصویری یکی از دستاوردهای بشر با پیشرفت تکنولوژی در راستای ایجاد امنیت و آرامش است که به وسیله آن میتوان به رفاه بیشتری دست پیدا کرد.

آیفون های تصویری علاوه بر انتقال صدا، قابلیت انتقال تصویر به صورت سیاه،سفید و رنگی را دارند.

آیفون های تصویری سیماران  از نظر نوع انتقال به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. مدل های دیجیتال ،ضبط تصویر دیجیتال بر روی حافظه را دارند.

آیفون تصویری سیماران از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

  1. مانیتور یا نمایشگر
  2. پنل زنگ
  3. منبع تغذیه
  4. سوئیچر
  5. سیم ها و سوکت ها

انواع مانیتور سیماران

مانیتور:

تمامی نمایشگر ها شامل چند بخش از جمله صفحه LCD ، گوشی ( در برخی از مدل های جدید حذف شده است)، دکمه های روشن و خاموش، دکمه درب باز کن، براکت (برای نصب)

مانیتور های سیماران از طریق LCD تصاویر دریافتی را نمایش می دهند.این مانیتور ها در ابعاد مختلف تولید می شوند و مقیاس اندازه گیری آنها مشابه تلویزیون ، معمولا اینچ است.شرکت سیماران مانیتور های خود را از ۳٫۵ اینچ تا ۷٫۵ اینچ تولید می کند.

در گذشته مانیتور ها به صورت سیاه و سفید ارائه می شد که این مانیتور ها در مقایسه با مانیتورهای جدید مصرف برق بالایی دارد.

پیشنهاد شرکت سیطره موفقیت امیدان (سما) به آن دسته از عزیزانی که در منزل خود از مانیتورهای سیاه و سفید استفاده می کنند تعویض این مانیتور ها می باشد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

پنل آیفون تصویری سیماران

پنل زنگ:

پنل زنگ یک عامل ورودی اطلاعات به سیستم درب بازکن است و به عبارتی دیگر دستور دهنده است .

پنل های زنگ در طرح خا و مدل های مختلف توسط برند های متفاوت تولید می شوندو هر کدام استانداردهای مختص به خود دارند.اما به طور کلی پنل ها به شکل تک واحد، ۲ واحد، ۴واحد، ۶واحد و … تولید می شوندو به صورت زوج زوج افزایش می یابد.هر چقدر تعداد واحد ها و شاسی زنگ ها افزایش پیدا کند،طریقه نصب و دشواری های آن نیز افزایش می یابد.

پنل های سیماران در دو گروه نامبرینگ و کدینگ و در چهار مدل فراز،فوژان،فروز و فرداد تولید می شوند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه آیفون تصویری

این قطعه در سیستم آیفون تصویری سیماران ، وظیفه برق رسانی به کل سیستم و مدار داخلی آیفون را دارد و به وسیله آن برق سیستم تامین می شود.

سوئیچر

سوئیچر سیماران

در بعضی از مواقع برای جداسازی زنگ پنل ها نیاز به قطعه ای به نام سوئیچر است.

وظیفه سوئیچر، اتصال هر واحد به پنل دم درب است. به این صورت که کاربر زنگ هر واحد را که میزند، سوئیچر اتصال آن واحد به پنل را انچام می دهد.

در سیستم آیفون تصویری سیماران ، سوئیچر ها در مدل های مختلفی تولید  می شوند و بر حسب نیاز کاربر مورد استفاده قرار می گیرند.به عنوان مثال در یک ساختمان ۱۰ واحدی از یک سوئیچر ۱۰ به ۱ استفاده می شود.

کابل ها

سیم برق یا کابلی که در سیستم آیفون تصویری سیماران  به کار می رود، کابل هایی از نوع زوجی یا تلفنی است. به عنوان مثال برای راه اندازی یک سیستم درب باز کن تصویری تک واحدی ،چهار رشته سیم تلفنی کافی است .

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   آژیر کاذب سیستم اعلام سرقت

کابل کشی آیفون تصویری سیماران

از این ۴ رشته، یک رشته برای انتقال صدا، یک رشته برای انتقال تصویر سیستم و دو رشته دیگر برای انتقال ولتاژ برق به سیستم استفاده می شود.

با توجه به مثال بالا می توان نتیجه گرفت که برای ساختمان هایی با تعداد واحد بالاتر نیز ، برای هر واحد ۴ رشته سیم لازم است.البته می توان از این ۴ رشته برای کل واحد ها استفاده کرد که احتیاج به تغییرات توسط متخصصان نصب این سیستم دارد.

پیشنهاد متخصصان سما الکترونیک برای مجتمع هایی که در مرحله نازک کاری هستند و به طور کلی نو ساز می باشند، این است که برای هر واحد از ۴ رشته سیم استفاده کنند. به طور مثال برای یک ساختمان ۱۲ واحدی از ۴۸ رشته سیم استفاده کنند.

پنل های   آیفون تصویری سیماران  به دو گروه آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوندکه در ادامه با آنها آشنا می شویم

سیستم آنالوگ :

هنگامی که مخاطب بیرون از ساختمان کلید زنگ روی پنل را می فشارد، ولتاژ برق از طریق پنل به سوئیچر منتقل می شود.پس از انتقال برق به سوئیچر، انتقال صدا و تصویر به مانیتور واحد مورد نظر ارسال می شود.و افراد داخل خانه می توانند از داخل واحد صدای زنگ بشنوند و تصویر فرد مراجعه کننده را مشاهده کنند.تمامی این اتفاقات در کسری از ثانیه اتفاق می افتد.

با توجه به توضیحات ذکر شده میتوان به اهمیت بالای نقش سوئیچر در سیستم آیفون تصویری پی برد. در سیستم های آناوگ سوئیچر سبب می شود تا فرمان ارسالی از سایر واحد ها تفکیک شود و کاربر صدای زنگ را بشنود.اما در صورت عدم وجود این قطعه با فشردن زنگ یکی از واحد ها ، همزمان زنگ تمامی واحد ها به صدا در می آید.

از سیستم آنالوگ معمولا در ساختمان هایی با تعداد واحد بالا مثل ۳۰ واحد استفاده نمی شود. زیرا احتمال بروز مشکلات در این سیستم ها در واحد های بالا وجود دارد و در صورت بروز مشکل ، رفع آن دشوار و زمان بر است .

سیستم دیجیتال:

این مدل از پنل ها جدیدتر از مدل های قبلی هستند . صفحه زنگ مختص به هر واحد ندارند بلکه صفحه کلید آنها شباهت به صفحه کلید تلفن داردکه با فشردن شماره واحد مورد نظر،  زنگ همان واحد به صدا در می اید.

همانطور که مشخص است این سیستم بسیار هوشمندانه تر از سیستم آنالوگ است و می توان از آن برای مجتمع هایی با تعداد واحد های بالا استفاده نمود.

هر وقت با فشردن شماره واحد و سپس فشردن دکمه مربع یا ستاره کلمه Call بر روی صفحه، نمایش داده شود،یعنی واحدی که شماره آن را وارد نموده اید در حال زنگ زدن است .

از این سیستم می توان در ساختمان های بسیار شلوغ نیز استفاده کرد و برای انها از سیستم های کنترلی نیز بهره برد.

به عنوان مثال در بعضی از ساختمان ها باید ابتدا شماره نگهبانی که در کنار پنل نصب شده است را بفشارید.سپس ارتباط شما با نگهبانی برقرار می شود.نگهبانی در این لحظه مشخصات شما و واحدی که برای مراجعه به آن آمده اید را سوال میکند.

پس از برقراری تماس با واحد مربوطه و مطمئن شدن از صحت مقالات توسط دستگاهی که در اختیار دارد اجازه ورود را میدهد.

 

 

 

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]