ماهواره مرکزی

در عصر حاضر یکی از تجهیزاتی که برای ساختمان ها و برج ها ضروری است ، سیستم دیجیتال مرکزی (ماهواره مرکزی) می باشد . تعدد صفحه های بزرگ و کابل کشی های فراوان ، یکی از معایب ماهواره های شخصی است . به همین جهت و برای جلوگیری از این معضل در ساختمان ها و برج هایی که تعداد واحد آنها زیاد است ، از ماهواره مرکزی استفاده می شود.

سیستم ماهواره مرکزی مانند سیستم آنتن مرکزی عمل می کند و می تواند سیگنال های دریافتی را به چندین گیرنده ارسال کند . در حقیقت تفاوت سیستم دیجیتال مرکزی و آنتن مرکزی در قدرت دریافت سیگنال و پهنای سیگنال های دیجیتال است .

از ماهواره مرکزی در مناطقی که قدرت سیگنال ضعیف است و ارسال سیگنال از طریق ماهواره های فضا انجام می گیرد، استفاده می شود.

از دیگر تفاوت های آنتن مرکزی و دیجیتال مرکزی، قدرت دریافت کانال های بیشتر در ماهواره مرکزی است . دیجیتال مرکزی نیز همانند آنتن مرکزی ، سیگنال های دریافت شده را به چندین گیرنده ارسال می کند . در ماهواره مرکزی می توان با نصب یک LNC  به بیش از ۵۰۰۰ شبکه دسترسی پیدا کرد ، اما  آنتن مرکزی تنها قادر به دریافت سیگنال های محلی است.

اجزای تشکیل دهنده دیجیتال مرکزی

سیستم دیجیتال مرکزی تشکیل شده از صفحه افست ، دستگاه LNC ، پایه نگهدارنده ، مولتی سوئیچر و رابط ها

  • صفحه افست : شبیه به یک آنتن خاص طراحی شده وکاسه ای شکل است که وظیفه آن جمع آوری سیگنال های دریافتی و متمرکز نمودن آنها برای LNC  است . در واقع صفحه افست شبیه به یک آینه مقعر عمل می کند و سیگنال های دریافتی را دریک نقطه متمرکز می کند و به این ترتیب یک سیگنال پرقدرت دریافت می شود که می توان آن را بدون افت کیفیت به چندین گیرنده ارسال کرد.
  • دستگاه LNC : نوعی آنتن است که بر خلاف آنتن های معمولی ، نویز را فیلتر و سیگنال را تقویت می کند . به همین علت نیازی به استفاده از فیلتر و آمپلی فایر در ماهواره مرکزی نیست . علاوه بر این ، سرعت دریافت و قدرت سیگنال دریافتی از طریق ماهواره بسیار از انتن مرکزی بیشتر است.
  • پایه نگهدارنده : این وسیله برای ثابت نگاه داشتن صفحه افست استفاده می شود تا صفحه افست در هنگام وزش باد بی حرکت باشد و در دریافت سیگنال های ورودی خللی وارد نشود.
  • مولتی سوئیچر : این دستگاه نقش تسیم کننده را در سیستم دیجیتال مرکزی بر عهده دارد و با رنج های مختلف ورودی و خروجی در بازار یافت می شوند .

          مولتی سوئیچر ها معمولا ۱ ، ۲ ، ۳ و یا ۴ جهته هستند و دارای ورودی های ۵ ، ۹ ، ۱۳ و ۱۷ می باشند و با خروجی های ۸ ، ۱۲ ، ۱۶ ، ۲۰ ، ۲۴ و ۳۲ به بازار                  عرضه می شوند .

          بعضی از برند ها در بازار مولتی سوئیچر هایی با خروجی ۵۰ ، ۶۴ و ۸۰ نیز عرضه کرده اند .

          ورودی  معمول و استاندارد که در ایران اغلب استفاده می شود ورودی ۱۷ است که ۴ جهت کامل را پوشش می دهد.

          مولتی سوئیچرها به دو دسته سوئیچر میانی CASCADE  و سوئیچر انتهایی STAN ELONE تقسیم می شوند .سوئیچر های میانی در بین طبقات و سوئیچر انتهایی در              طبقه اول و به عنوان آخرین سوئیچر استفاده می شود .

          برای کاهش افت کیفیت تصاویر دریافتی در ساختمان هایی که تعداد واحد های آنها زیاد است ، بسته به نوع برند مولتی سوئیچ استفاده شده در پروژه ، در بین طبقات از ۲ یا۳            عدد مولتی سوئیچر ۱۷ به ۱۷ ، به عنوان تقویت کننده استفاده می شود .

       در عکس زیر نقشه نصب ماهواره مرکزی را در یک ساختمان ۱۵ طبقه مشاهده می کنید :

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   انتخاب دوربین مداربسته برای اداره ها

نقشه ماهواره مرکزی

نحوه عملکرد ماهواره مرکزی

ماهواره مرکزی از تجهیزات ساده ای که در بالا ذکر شد ، تشکیل شده است و تنها قسمت پیچیده آن ،تنظیم صفحه افست در محل درست است . به دلیل اینکه در این سیستم کیفیت دریافت تصاویر برای کاربران بسیار مهم است ، نحوه عملکرد آن نیز بسیار حائز اهمیت است و برای نصب باید حتما از افراد متخصص و مجرب در این زمینه استفاده شود.زیرا سیستم دیجیتال مرکزی یک حوزه تخصی و جدید است و قاعدتا از عهده افراد عادی خارج است .

غالبا افراد متخصص ، نصب این سیستم و تنظیم آن را به وسیله دستگاه تنظیم دیجیتالی انجام می دهند و به وسیله آن پرقدرت ترین سیگنال را پیدا کرده و صفحه افست را در جهت آن تنظیم می کنند .

وقتی صفحه افست تنظیم شد ، می توان به آسانی به سیگنال های ماهواره مذکور دسترسی یافت . بعد از تنظیم صفحه افست و دریافت سیگنال های ورودی حال باید به تنظیم دستی گیرنده پرداخت. با انتخاب ماهواره مرکزی و آپلود کردن شبکه ها می توان به راحتی به تماشای آن پرداخت .

نکته بسیار مهم اینکه برای دریافت تصاویر با کیفیت ، صفحه افست باید به درستی تنظیم شود تا هیچ مانعی بر سر دریافت سیگنال های ورودی وجود نداشته باشد .چون وجود کوچکترین مانعی برسر راه دریافت سیگنال ها ، سبب ایجاد اختلال در تصاویر دریافتی و افت کیفیت تصاویر می شد .

به همین دلیل صفحه افست باید در مکانی نصب شود که هیچ مانعی وجود نداشته باشد . یکی از نکات مهمی که باید رعایت شود اتصال محکم صفحه به دیوار یا کف از طریق بسط های قوی می باشد . زیرا گاها وزش باد ، باعث تکان خوردن صفحه و از بین رفتن  سیگنال می شود.

نصب ماهواره های مرکزی در ایران به دو صورت انجام می شود . ماهواره های زمینی و ماهواره های دیواری

نصب ماهواره مرکزی

  • ماهواره های زمینی : صفحه های افست در ایران اغلب بر روی پشت بام ها قرار میگیرند . به همین علت نمی توان آنها را بر روی این بستر با پیچ و مهره محکم کرد و همین امر باعث تغیر جهت صفحه در اثر وزش باد یا طوفان می شود و فرآیند دریافت سیگنال های ورودی با تغییر جهت صفحه ، با اختلال روبرو می شود .تنظیم دوباره صفحه و دریافت تصاویر ، کاری پر هزینه و زمان بر است . به همین علت از این نوع صفحه کمتر استفاده می شود وعلاوه بر این ، بارش برف و باران و ماندگاری آنها بر روی صفحه ، بر روی عملکرد آن تاثیر منفی می گذارد.
  • ماهواره های دیواری : صفحه های افست در حالت دیواری ، به وسیله پایه های فلزی محکم بر روی دیوار نصب می شوند و قدرت تحرک از آنها سلب می شود . برخی از صفحه های دیواری به شکل بیضی هستند تا بتوانند سیگنال بیشتری را جمع آوری کنند و دستگاه LNC  نیز در قسمت پایین قرار میگیرد . یکی دیگر از مزایای صفحه های دیواری ، عدم ماندگاری برف و باران بر روی آنها می باشد . تمامی این ویژگی ها به تجهیزات سیستم دیجیتال مرکزی ، قدرت دریافت سیگنال بیشتری می دهد . اما معضل بزرگ این نوع ماهواره ها این است که بیشتر در معرض نویز قرار می گیرند . البته برای رفع این معضل می توان از فیلتر های قوی و آمپلی فایر استفاده کرد .

دستیابی به بیشترین بازده ماهواره مرکزی

برای دستیابی به بیشترین بازده و دریافت با کیفیت ترین تصاویر باید از تجهیزات باکیفیت و افراد متخصص برای یک تنظیم عالی استفاده کرد . در حقیقت مورد دوم بسیار حائز اهمیت تر از مورد اول است . زیرا عدم دسترسی به سیگنال های زیاد مانع ایجاد تصاویر با کیفیت می شود . همچنین وجود اخلالگرهایی مثل دکل های مخابراتی که فرکانس هایی مشابه ارسال می کنند ، باعث از بین رفتن سیگنال های دریافتی می شود . از این رو  باید در نظر داشته باشید که برای نصب ماهواره مرکزی حتما با افراد متخصص مشورت کنید .

برای دریافت مشاوره برای طراحی و نصب سیستم دیجیتال مرکزی می توانید از کارشناسان سماالکترونیک راهنمایی کسب کنید.

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]