فرمت فشرده سازی H265

فرمت فشرده سازی H265 چیست ؟ اگر دوربین مداربسته برای محیط مسکونی یا کاری خود تهیه کرده باشید حتما با عبارت  H264 یا H265 برخورد کرده اید . این دو عبارت استانداردهای فشده سازی تصویر در سیستم دوربین مداربسته هستند.

استاندارد H264  سالیان زیادی است که به عنوان بهترین روش برای فشرده سازی تصویر استفاده می شود . اما این روزها فرمت فشرده سازی H265 وارد بازار شده که با یک دوم حجم با همان کیفیت باعث منسوخ شدن استفاده از H264 می شود.

در ادامه با این مطلب همراه باشید تا به طور کامل با این دو فرمت آشنا شوید :

از جمله دلایل موفقیت و محبوبیت استاندارد H264 در سالیان اخیر می توان به کیفیت بالای آن در بیت ریت پایین و پشتیبانی گسترده دستگاه های پخش از آن اشاره کرد. بطوری که تقریبا تمامی دستگاه هایی که ظرف ۵ تا ۱۰ سال گذشته ساخته شده اند ، قادر هستند فایل های ویدئویی که با استاندارد کدگذاری شده باشد را پخش کند . این استاندارد همچنین بسیار منعطف در حالی که استاندارد H264 همچنان کارایی بسیار خوبی از خود نشان میدهد، استاندارد جدیدی به بازار آمد تا مرزهای کارآمدی و بهینه بودن کدگذاری ویدئویی را بار دیگر جابجا کنند. این استاندارد که اولین بار سال ۲۰۱۳ معرفی شد.

کدگذاری HEVC  ، یک کدگذاری ویدئویی پربازده نام دارد و از آنجایی که معرفی شده تا جانشین H264 باشد ، با نام H265 شناخته می شود .

برتری اصلی H265 نسبت به فرمت قبلی در  این است که در کیفیت های یکسان ، نرخ فشرده سازی دو برابری ارائه میکند. این یعنی ویدئویی که با استفاده از H265 فشرده شود. حجمی برابر نصف ویدئو مشابهی که با استفاده از استاندارد H264 فشرده شده است ، اشغال خواهد کرد . این در حالی است که کیفیت هر دو ویدئو تقریبا یکسان خواهد بود .

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   فروش تجهیزات دوربین مداربسته

H265 OR H264

قابلیت H264 تا قبل از رونمایی از H265 یکی از بهترین روش های فشرده سازی فایل بود اما با ورود H265 که با یک دوم پرکردن حجم و با همان کیفیت H264 ارائه شده ، استفاده از فرمت H264 فراموش شد .

امروزه در اکثر دستگاه های DVR  و XVR سیماران از این قابلیت استفاده شده است و همین مسئله یکی از مزیت های دستگاه های سیماران است که باعث شده روز به روز استقبال کاربران از آنها بیشتر شود و طرفداران بیشماری پیدا کند .

قابلیت فرمت فشرده سازی H265 به این معناست که با کاهش نرخ Bitrate ، حجم فایل هم کاهش می یابد بدون آنکه تغییری در کیفیت تصویر آن رخ دهد .

مزایای استفاده از فرمت H265

از مزایای فرمت H265 نسب به فرمت قبلی میتوان به این نکته اشاره کرد که این فرمت تصاویر را بادقت بیشتری ترسیم می کند و تقسیم بندی پیکسل ها را با خطای کمتری کدگذاری می کنند.

یکی دیگر از مهمترین مزیت های فرمت H265 نسبت به H264  این است که تصاویر ضبط شده با فرمت H265 در دستگاه های سیماران از سرعت پخش بیشتر و تاخیر کمتری نسبت به فرمت قبلی برخوردارند.

سماالکترونیک نمایندگی سیماران در کرج در حوزه نصب دوربین های مداربسته خود از دستگاه های XVR سیماران استفاده می کند که در همه آنها از قابلیت فشرده سازی H264 و H265 استفاده شده است .

اگر نیاز به نصب دوربین مداربسته با آخرین تکنولوژی های روز دنیا دارید می توانید با بخش فروش گروه فنی مهندسی سماالکترونیک تماس حاصل فرمایید

 

 

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]