دوربین مداربسته لامپی

با رواج استفاده از سیستم های دوربین مداربسته یکی از تجهیزاتی که این سال ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است ، دوربین های مداربسته لامپی است که به عنوان دوربین های چشم ماهی یا دوربین ۳۶۰ درجه هم شناخته می شود.

طراحی این دوربین به شکلی است که شما می توانید به کمک آن تمام فضای یک اتاق با یک محدوده مشخص را به صورت پانوراما مشاهده کنید.

یکی از ویژگی های دوربین لامپی کیفیت بالای ضبط تصویر و صدا است که آن را تبدیل به یک محصول خاص نموده است .

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوربین های ۳۶۰ درجه در ادامه با ما همراه باشید .

دوربین لامپی چیست

همان طور که از اسم این دوربین مشخص است ، طراحی این دوربین شبیه لامپ های حبابی و کم مصرف LED است . این نوع طراحی در دوربین های چشم ماهی ، تشخیص آن را از لامپ های LED دشوار می کند.

به سبب این ویژگی از این دوربین ها به عنوان دوربین های مخفی و جاسوسی هم استفاده می شود . چون سارقین یا افراد تحت نظر نمی توانند این دوربین ها را به راحتی تشخیص دهند.

دوربین های لامپی یا ۳۶۰ درجه ، عملکردی شبیه به چشم ماهی دارند . به همین علت به آنها دوربین چشم ماهی هم اطلاق می شود . یکی دیگر از مزیت های دوربین های لامپی این است که قادربه تصویر برداری از کل فضا به طور کامل می باشند و می توانند یک تصویر پانوراما کامل در اختیار ما قرار دهد ، به همین علت به آنها دوربین ۳۶۰ درجه هم گفته می شود.

این دوربین های مداربسته نیاز به منبع جریان خاصی ندارند و به طور مستقیم به وسیله برق شهری تغذیه میشوند و این یکی از ویژگی های مهم دوربین مداربسته لامپی است که تشخیص آن را از لامپ هایمعمولی سخت می کند و یک گزینه مناسب و محبوب برای مدیران و بخش حراست سازمان ها و ارگان ها می شود.

ویژگی های  اصلی دوربین لامپی

با توجه به تعریفی که از دوربین مداربسته لامپی ارائه شد ، می توان به چند ویژگی بارز و قابل توجه این دوربین ها در فرآیند نظارت و کمکی که به شما می کند ، اشاره کرد .

 • تشخیص دشوار : برای استفاده از دوربین لامپی ، شما تجهیزات خاصی احتیاج ندارید و فقط باید یک منبع اینترنت مثل دستگاه مودم Wi Fi یا سیم کارت متصل به اینترنت تهیه کنید . پس  عملا فرد بیننده فقط یک لامپ معمولی مشاهده می کندو قادر به تشخیص آن نیست .
 • تصاویر متفاوت و با کیفیت : این دوربین ها به دلیل طراحی خاصی که دارند می توانند به طور کامل ۳۶۰ درجه را تحت پوشش قرار دهند . کیفیت آنها از کیفیت دوربین های SD معمولی تا دوربین های Full HD تغییر می کند . به همین علت قدرت مانور بیشتری بهشما میدهد و نظارت بهتری می توانید انجام دهید.
 • امکان ضبط صوت : این یکی از ویژگی های مهم دوربین های چشم ماهی است که بیشتر برای کسانی که به دنبال جاسوسی هستند مفید است . در حقیقت دوربین ۳۶۰ درجه میتواند مکالمه رد و بدل شده بین چند نفر را همزمان با تصویر ضبط کند و این برای مدرک سازی و جاسوسی یک امتیاز مهم و فوق العاده محسوب می شود .
 • قابلیت تغییر حافظه دوربین : در داخل این دوربین ها یک پورت مخصوصجهت قرار دادن کارت حافطه طراحی شده است . شما به عنوان صاحب دوربین می توانید کارت هایی با حافظه ۳۲  و ۶۴ و ۱۲۸ گیگا بایت در درون دستگاه قرار دهید و فیلم هایی با کیفیت و حجم متفاوت ذخیره کنید .

مزایای دوربین های مداربسته لامپی

با کمی تحقیق درگوگل می شود نتیجه گرفت که در چند سال اخیر تمایل خرید این دوربین های مداربسته افزابش یافته است .

طبیعتا این دوربین ها مزایا و قابلیت هایی دارند که به عنوان گزینه اول خرید از آنها یاد می شود. از مزایای این دوربین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نصب آسان و راحت : فرض کنید که شما یک لامپ معمولی را در محل آن نصب کرده اید . نیازی به تامین منبع تغذیه ندارید و هیچ ابزار دیگری در کنار دوربین به کار گرفته نمی شود.
 • قیمت ارزان : با توجه به کاربد دوربین های مداربسته لامپی انتظار میرفت که قیمت های آنها به مراتب بالاتر از قیمت های حال حاضر باشد،اما قیمت آنها با توجه به کارآیی که دارند بسیار مقرون به صرفه است .
 • امکان نظارت کامل : نظارت به کمک دوربین ۳۶۰ درجه از دو جهت حائز اهمیت است . اولا این دوربین ها امکان نظارت ۳۶۰ درجه به صورت کامل را در اختیار شما قرار میدهد . در نتیجه نقاط کور مکان مورد نظر به حداقل می رسد . در کنار آن شما می توانید با نصب اپلیکیشن در گوشی هوشمند خود دوربین را کنترل کنید . بنابراین شما از هر فاصله ای و در هر مکانی می توانید وضعیت مورد نظر را کنترل کنید و از امنیت آن اطمینان حاصل کنید .
 • قابلیت های متعدد و کامل : قابلیت های دوربین مداربسته لامپی بسیار زیاد است و شما با توجه به قابلیت هایی مانند امکان ضبط تصاویر ۳۶۰ درجه ، امکان ضبط تصاویر با کیفیت های مختلف ، امکان ضبط صدا و تصویر به صورت همزمان ، امکان تغییر حجم دوربین ۳۶۰ درجه با تغییر کارت حافظه ، امکان استفاده از مدل های بی سیم و سیم کارتی و همچنین امکان تغییر اندازه آن ، به این مهم دست پیدا میکنید که یک دوربین مداربسته فوق العاده انتخاب کرده اید .
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   تفاوت دستگاه DVR و دستگاه NVR

معایب دوربین لامپی

امکانات و قابلیت های دوربین مداربسته لامپی بسیار کامل است و به سختی می توان ازآن ایراد گرفت اما یکی از ایراداتی که به آن وارد است نمایش تصاویر به صورت پانوراما است . اصولا تشخیص جزئیات در تصاویر پانوراما مشکل است و این مورد کار شما را در تشخیص دادن جزئیات در تصویر دوربین ها سخت می کند . در حالی که تصاویر به دست آمده از سیستم دوربین های مداربسته معمولی در تشخیص جزئیات بسیار با کیفیت تر و واضح تراست .

انواع دوربین مداربسته لامپی

معیارهای مختلفی برای دسته بندی این محصولات وجود دارد. برخی کیفیت دوربین ، برخی قابلیت دخیره سازی تصاویر و برخی نوع اتصال به اینترنت و … را مد نظر قرار می دهند. اما مهمترین فاکتور برای معرفی انواع دوربین های مداربسته آنها را به سه گروه تقسیم می کند

 • دوربین های مداربسته بی سیم لامپی

این نوع از دوربین ها اینترنت خود را به کمک دستگاه مودم وای فای دریافت می کنند . در این دوربین ها یک گیرنده وای فای طراحی شده است که اینترنت را به وسیله آن دریافت می کند و به کمک همان گیرنده نیز با گوشی های اندروید و IOS ارتباط برقرار میکند. کیفیت این دوربین ها به دلیل پیوسته بودن اینترنت بی سیم بسیار بالاست و امکان قطع آن تقریبا به حداقل می رسد.

 • دوربین های لامپی سیم کارتی

این دوربین ها یک پورت مخوص جهت قرار دادن سیم کارت دارند که می توانید سیم کارت نتصل به اینترنت خود را درون آن قرار دهید . چون این دوربین ها نیاز به وای فای ندارند خیلی دشوار تشخیص داده می شوند و از لحاظ امنیتی بهترین گزینه هستند. با توجه به اینترنت پرسرعت اپراتورهای تلفن همراه ، می توان به کیفیت این دوربین ها اطمینان داشت .

 • دوربین های لامپی دید در شب

این دوربین ها به نحوی طراحی شده اند که تصویر برداری را به صورت امواج فرو سرخ انجام می دهند و به راحتی می توانند فضاهای تاریک و بدون نور را فیلم برداری کنند . این دوربین ها برای کارگاه ها و فضاهای زیر زمینی بهترین انتخاب است و تصاویر را با کیفیت فوق العادع ضبط می کند.

نصب دوربین چشم ماهی

نصب این دوربین ها به سادگی انجام می شود . فقط کا فی است که این دوربین را درون سرپیچ لامپ ها ببندید . در واقع طراحی این دوربین ها به نحوی است که برای انتهای آن دقیقا یک سرلامپ قرار داه شده است . بنابراین شما می توانید بدون نیاز به کابلکشی یا ابزار خاص این دوربین را در محل سرپیچ لامپ های معمولی نصب کنید وبرق مورد نیاز آن را  به کمک برق شهر تامین نمایید.

حافظه دوربین های ۳۶۰ درجه

یکی از نکاتی جالب درمورد دوربین های چشم ماهی این است که شما می توانید به صورت پیوسته و مداوم از آنها استفاده کنید و در تمام طولشبانه روز از فضای مورد نظر خود فیلم برداری کنید. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که حافظه این دستگاه ها به چه صورت است .

این دوربین ها قابلیت ثبت تصاویر با کیفیت HD و VGA و SD و Full HD را دارند . به همین دلیل انتظار می رود حجم تصاویر بالا باشد و طبیعتا طراحان این دوربین برای آن راهکاری اندیشیده اند .

دوربین های ۳۶۰ درجه در مدل های مختلفی به بازار عرضه شده اند که قابلیت پشتیبانی از کارت های حافظه با قابلیت دخیره سازی ۳۲ و ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایت اطلاعات را دارند .

نحوه راه اندازی دوربین مداربسته

راه اندازی دوربین مداربسته مدل لامپی نیاز به چند مرحله دارد . مرحله اول نصب دوربین است و شما به راحتی آن را به محل لامپ اتاق خود وصل می کنید . بسته به نوع دوربین خود ، باید منبع اینترنت آن را فراهم کنید.

در مرحله بعد به سراغ نصب نرم افزار برروی گوشی هوشمند خود بروید . نرم افزار این دوربین ها قابلیت نصب برروی گوشی های Android و IOS را دارد . بنابراین به راحتی نصب را انجام داده و بلافاصله به کمک آن می توانید تصاویر را از طرف دوربین در صفحه گوشی خود ببینید .

این قابلیت دستگاه به شما کمک می کند که در نقاط دور و نزدیک امکان کنترل فضای مورد نظر را داشته باشید و هیچ محدودیت مکانی و زمانی ندارید .

شما کاربران گرامی می توانید برای مشاوره خرید با کارشناسان سماالکترونیک تماس حاصل فرمایید و از دانش و تجربه آنها برای انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع دوربین بهره مند شوید .

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]