لنز دوربین مداربسته

شناخت لنز دوربین مداربسته و انواع آن برای کاربران سیستم های حفاظتی بسیار حائز اهمیت است. به این دلیل که کیفیت یک دوربین در ثبت تصاویر با کیفیت و واضح است که این کار به وسیله لنز انجام می شود.

لنز دوربین مداربسته از اصلی ترین اجزای دوربین ها است که وظیفه انتقال نور از محیط به سنسور تصویر را دارد. در واقع لنز ، نور را دریافت و به سمت سنسور تصویر هدایت می کند . سنسور آن را به فرکانس تبدیل کرده تا با ورود به  دستگاه DVR  و تبدیل اطلاعات دیجیتال ، تصویر خروجی ثبت شود.

با توجه به اهمیت لنز دوربین مداربسته بر آن شدیم تا در این مقاله انواع لنز دوربین مداربسته را برای شما عزیزان شرح دهیم و شما را با انواع لنز و نحوه عملکرد آنها آشنا سازیم:

اهمیت لنز دوربین مداربسته 

در یک دوربین مداربسته آنچه در دریافت تصویر و ثبت آن موثر است ، میزان نور می باشد و اهمیت لنز نیز در دریافت میزان نور است . در واقع یک تصویر بر اساس نورشکل می گیرد. پارامتر های طول موج ، نوع، میزان و رنگ نورتاثیر مستقیم بر کیفیت تصویر خروجی در دوربین مداربسته دارد.

لنز دوربین مداربسته

لنزدوربین

لنز دوربین مداربسته یک عدسی است که نور تابیده شده را به سمت سسنسور هدایت می کند . این نور با تابش به سنسور و عبور از فیلتر به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود و تصویر شکل می گیرد. بهترین آیتم در شناخت لنز فاصله بین لنز و تصویر است که به آن فاصله کانونی می گویند. این فاصله با حروف mm مشخص می شود و فاصله کانونی را بر اساس میلیمتر نشان می دهد. اعداد روی لنز نشان دهنده زاویه دیدهای مختلف لنزهستند ، هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد و هر چه فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دیدی بیشتر است .اطلاع از توانایی لنز در دریافت نور و کاربردهای آن به کاربر در انتخاب لنز مناسب با توجه به محیط تحت نظلرت کمک می کند.

انواع  لنز

لنز دوربین مداربسته مانند دوربین های عکاسی ، انواع مختلفی دارد که در اینجا به اختصار به آنها اشاره می کنیم :

  • لنز ثابت (Fix)

این لنز فاصله کانونی ثابتی دارد و قابلیت فوکوس با توجه به نیاز امنیتی کاربر به صورت دستی امکان پذیر است که با تنظیم دستی می توان تصویر را در حالت فوکوس مشاهده نمود.

لنز های فیکس با فاصله کانونی ثابت زاویه دید ثابتی نیز دارند. این لنز ها مناسب کاربرهایی است که زاویه دید مشخص برای ثبت تصویر نیاز دارند.

لنز های ثابت در بازار ارزان قیمت و پرطرفدار هستند.

  • لنز وریفوکال(Verifacal)

این لنز ها فاصله کانونی متغیری دارند و قابلیت تنظیم زاویه دید و فوکوس آنها با توجه به نیاز امنیتی کاربر به صورت دستی تنطیم می شود. لنز های وریفوکال فاصله کانونی متغیری دارند ، بنابراین زاویه دید آنها نیز متغیر است . این لنز ها علاوه بر فاصله کانونی اولیه دارای فاصله کانونی ثانویه نیز می باشند که فاصله در عدسی را نشان نی دهد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   منبع تغذیه دوربین مداربسته

تنظیم فاصله کانونی در لنزهای وریفوکال  به صورت دستی است و کاربر می تواند با زمان بندی مشخص فاصله کانونی را تنظیم می کند.این لنز ها دارای دو پیچ هستند که یکی فاصله کانونی و دیگری فوکوس را تنظیم می کند.

قابلیت تنظیم زمان دار در لنز های وریفوکال آنها را به انتخابی مناسب برای کاربران تبدیل کرده است .

  • لنز موتوردار (motorized)

در این لنز فاصله کانونی قابل تغییر است . برخلاف لنز وریفوکال تنظیمات این لنز از طریق منو در دستگاه DVR صورت می گیرد . کاربر با استفاده از منو تنظیمات دستگاه یا دوربین می تواند آیتم فوکوس و زاویه دید دوربینرا برای دریافت تصویر مورد نظر فعال نماید.

زاویه دید در دوربین چیست ؟

زاویه دیدی دوربین قسمتی از محیط است که دوربین برای کنترل آن تنظیم شده است. گستره محیط نظارتی دوربین در محل مورد نظر مناسب بر اساس درجه تنظیم می شود.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته در گرو لنز با کیفیت است . لنز دوربین مداربسته از اجزای موثر در کیفیت و وضوح تصاویر دریافتی است ، بنابراین یکی از مهمترین موارد مهم قبل از خرید دوربین آگاهی از نوع و کیفیت لنز استفاده شده در دوربین است.

نکات مهم در انتخاب لنز دوربین

آشنایی با انواع لنز های استاندارد در بازار قبل از تهیه سیستم های امنیتی از موارد مورد توجه کاربران است . بنابراین مهمترین نکته در انتخاب لنز مناسب کسب اطلاعات و دانش کافی در این زمینه است . علاوه بر این ، در انتخاب لنز خوب ، توجه به اندازه لنز متناسب با محیط تحت نظارت بسیار حائز اهمیت است.

از دیگر موارد مورد توجه فاصله کانونی لنز هاست. لنز های ثابت در اندازه های ۲٫۸ ، ۳٫۶ ، ۴ و ۶ میلیمتری در بازار موجود است که لنز ۳٫۶ میلیمتری پرطرفدارترین آنهاست و توصیه می شود که با توجه به محیط تحت نظارت سیستم های دوربین مداربسته ، اندازه لنز مورد نظر را انتخاب کنید.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد ، این است که بعضی لنزها به صورت دستی و بعضی به صورت خودکار تنطیم می شوند . البته امروز با توجه به نیاز کنترل از راه دور اغلب کاربران تمایل دارند از لنزهایی استفاده کنند که قابلیت تنظیم خودکار داشته باشد.

همانطور که اشاره شد وظیفه لنز انتقال نور به سنسورتصویر و ثبت تصویر واضح است . بنابراین اگر لنز دوربین به درستی انتخاب نشودو کیفیت لازم را نداشته باشد ، تصویر خروجی وضوح مناسب را نخواهد داشت.

علاوه بر نکات ذکر شده ، زاویه دید و فوکوس لنز هم  از عوامل مهم و تاثیرگذار است . اگر فاصله کانونی مناسب باشد . زاویه دیدی و قابلیت فوکوس لنز بیشتر خواهد شد .هرچه عدد فاصله کانونی بزرگتر باشد ، فوکوس لنز بیشتر است .

با توجه به اهمیت وضوح تصویر در سیستم دوربین مداربسته برای کاربران ، تیم مشاوره شرکت سیطره موفقیت امیدان (سما) به شما کاربران گرامی توصیه می کند هنگام تهیه دوربین حتما به لنز آن نیز توجه کنید تا تصویری مناسب و باکیفیت با توجه به نیاز کاربری خود داشته باشید.

 

 

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]