نقش آمپلی فایر در سیستم آنتن مرکزینقش آمپلی فایر در سیستم آنتن مرکزی

آنتن مرکزی چیست؟

آنتن مرکزی متشکل از مجموعه قطعاتی است که یک سیستم بهینه برای دریافت تصاویر با کیفیت در یک ساختمان پدید می آورد.

یک سیستم آنتن مرکزی  ساختمان غالبا از یک آنتن شاخه ای ، یک یا چند آمپلی فایر مولتی باند و خطی ، تعدادی تقسیم کننده ( اسپلیتر ، تپ آف) مختلف و چندین فیش کانکتور تشکیل شده است.

کاربران برای برخورداری از یک تصویر صاف و باکیفیت در ساختمان ، احتیاج به یک سیستم آنتن مرکزی مناسب دارند که دریافت این تصاویر باکیفیت مستلزم انتخاب صحیح نحوه چیدمان و نصب قطعات آنتن مرکزی توسط متخصصان این امر می باشد.

شرکت سیطره موفقیت امیدان(سما) یک از شرکت های پیشتاز در این عرصه است.بهره گیری از افراد متخصص و با تجربه، استفاده از متریال با کیفیت، طراحی و اجرای دقیق سیستم آنتن مرکزی، سبب شده است ،این شرکت همواره جزو شرکت های برتر و معتبر در این زمینه باشد.

در ادامه این مطلب با یکی از مهمترین قطعات سیستم آنتن مرکزی آشنا می شویم:

نقش آمپلی فایر

تقویت کننده یا آمپلی فایر، در واقع همان مغز سیستم است که وظیفه آن دریافت تصاویر از آنتن های شاخه ای ، تقویت و ارسال این تصاویر به گیرنده ها می باشد.انتخاب یک آمپلی فایر مناسب نقش بسزایی درکیفیت سیستم آنتن مرکزی دارد و نحوه انتخاب آن بر حسب تعداد واحد های ساختمان و گیرنده های موجود انجام می پذیرد.

آمپلی فایر ها غالبا به دو دسته کلی مولتی باند(Multi Band) و خطی (Line) تقسیم می شوند و اصولا بر اساس شاخص db و در مقدار های ۲۰db و ۳۰db و ۴۰db و ۵۰db تولید می شوند.

آمپلی فایر مولتی باند:

این نوع از آمپلی فایر هادارای چندین ورودی (VHF I و VHF III  و UHF) می باشد . در یک پروژه سیستم آنتن مرکزی آمپلی فایر مولتی باند در نزدیکترین محل به آنتن شاخه ای و به اصطلاح در ابتدای خط قرار میگیرد.تقویت کننده مولتی باند در حقیقت در این بخش باعث حذف و فیلتر شدن سیگنال های اضافی می شود.

به طور مثال در ورودی VHF I تمامی فرکانس هایی که از باند UHF دریافت می شوند را فیلتر میکند و حذف میشوند.حذف سیگنالهای مزاحم سبب دریافت سیگنال های خالص ورودی مورد نظر میشود و برآیند آن ارتقای کیفیت سیگنال دریافتی است .

✅ البته با توجه به این که باند VHF  در اکثر نقاط ایران خاموش شده است و اکثر سیگنالها از طریق UHF دریافت می شوند، شدت دریافت سیگنال های مزاحم بسیار کمتر شده است واین موضوع سبب می شود تصاویر دریافتی از کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

آمپلی فایر خطی :

آمپلی فایر خطی

نوع دوم از آمپلی فابر ها خطی (Line) نام دارند که در بین طبقات ساختمان ها قرار می گیرند. استفاده از کابل ها ، اسپلیتر ها و فیش های کانکتور در سیستم آنتن مرکزی باعث افت کیفیت سیگنال در مسیر این این سیستم می شوند.برای دریافت سیگنال با کیفیت در گیرنده ها در یک ساختمان از این نوع تقویت کننده استفاده میشود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   راهکار های موثر در رفع مشکلات آنتن تلویزیون

نحوه انتخاب آمپلی فایر

تقویت کننده ها یک توان خروجی (Max Out Put) مشخص و یک میزان تقویت (Gain) مشخص دارند. نحوه انتخاب بهترین تقویت کننده در یک پروژه سیستم آنتن مرکزی با توجه به سیگنال دریافتی تعداد واحدهای خروجی و میزان افت اسپلیتر و کانکتور  صورت می گیرد.

به عبارتی برای انتخاب آمپلی فایر و یک خروجی تصویر با کیفیت به محاسبه دقیق موارد بالا احتیاج است و برای انجام این محاسبات  به صورت صحیح و دقیق به تخصص و تجربه بالا و افراد کار بلد نیاز است.

غالبا تقویت کننده ها دارای توان خروجی (max Out Put) با اندازه های  ۱۰۵dbµv و ۱۱۰dbµv و ۱۱۵dbµv و ۱۲۰dbµv هستند و میزان تقویت (Gain) در مقیاس های ۱۰db و ۲۰db و ۳۰db و ۴۰db هستند.

توان خروجی آمپلی فایر ها باعث می شود تا حدی بتوانند سطح سیگنال دریافتی را تحمل کنند. به عبارتی به کم یا زیاد شدن سیگنال های دریافتی عکس العمل نشان می دهند. به طور مثال کم بودن قدرت سیگتال دریافتی سبب افت کیفیت تصویری خروجی می شود و نکته جالب در مورد این قطعه این است که بالا بودن سطح سیگنال دریافتی نیز سبب می شود رفتاری شبیه به پایین بودن سطح سیگنال داشته باشد و تصویر خروجی با افت کیفیت همراه شود.

در ادامه با یک نقشه پروژه آنتن مرکزی در یک ساختمان ۴ طبقه ،۱۶ واحدی و نحوه کارکرد و قرارگیری آمپلی فایر ها آشنا می شویم :

نقشه آنتن مرکزی

در این پروژه آمپلی فایر مولتی باند در نزدیکترین محل به آنتن شاخه ای نصب شده است و آنتن ها VHF و یا UHF  به آن متصل شده اند.در ادامه برای رساندن سیگنال به طبقات از یک اسپلیتر ۴ راه استفاده میکنیم تا سیگنال را به هر کدام از طبقات منتقل کنیم .بعد از انتقال کابل های حاوی سیگنال به هر طبقه ، اکنون در هر یک از طبقات از یک تقویت کننده خطی استفاده می کنیم تا به وسیله آن افت  کیفیت ناشی از وجود اسپلیتر ها و کابل ها و کانکتور ها را جبران نماییم . از هر آمپلی فایر یک کابل به هر کدام از واحد های موجود در طبقه یک انشعاب از آنتن مرکزی  فرستاده می شود.و در نهایت هر کدام از واحد ها تصاویری با کیفیت بالا دریافت می کنند.

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 4.1]