بهترین کابل دوربین مداربسته

 

در سیستم دوربین مداربسته ، کابل ها بر اساس نوع سیگنال های سیستم آنالوگ یا دیجیتال تقسیم بندی می شوند . کابل سیستم دوربین مداربسته از مهمترین اجزای تشکیل دهنده سیستم امنیتی-نظارتی است که وظیفه آن برقراری اتصال بین اجزای سیستم می باشد.

آشنایی با انواع کابل سیستم دوربین مداربسته و انتخاب بهترین کیفیت و قیمت ، با توجه به نوع دوربین ها ، کیفیت تصویر ارسالی و فاصله برای کاربران بسیار حائز اهمیت است .

در این مطلب شما کاربران گرامی را با انواع کابل های مورد استفاده در سیستم های دوربین مداربسته آشنا می سازیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید :

انواع کابل ها

در سیستم های امنیتی دوربین مداربسته برای اتصال تجهیزات از کابل استفاده می کنیم . د ر حقیقت کابل یک رابط برای انتقال صوت و تصویر از دوربین به دستگاه DVR و مانیتور است .

کابل شامل مجموعه ای از سیم ها می باشد که وظیفه انتقال صدا و تصویر و همچنین برق سیستم نظارتی را بر عهده دارد . در این قسمت با انواع کابل ها آشنا می شویم :

کابل های دوربین مداربسته را می توان به صورت زیر تقسیم کرد که هر کدام از آنها به فراخور نوع سیستم دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کابل کواکسیال
 • کابل ترکیبی
 • کابل شبکه
 • کابل صدا

در نگاه کلی کابل های کواکسیال جهت انتقال تصویر دوربین های آنالوگ و کابل های شبکه برای انتقال تصویر دوربین های IP استفاده می شوند و کابل های ترکیبی نیز اتصال همزمان تصویر و برق  به دستگاه DVR را انجام می دهند.

اما هر کدام از این کابل ها به دسته های جزئی تر و با کاربردهای کتفاوت تقسیم می شوند . در این قسمت برای آشنایی بیشتر شما کاربران گرامی درباره آنها شرح می دهیم .

کابل ترکیبی

 

این کابل از دو رشته کابل مجزا ولی بهم چسبیده تشکیل شده است . یکی از آنها RG59 برای انتقال سیگنال های دوربین مداربسته و دیگری کابل ۲/۱۸ که وظیفه انتقال برق را بر عهده دارد و جنس هسته این کابل ها غالبا از مس تشکیل شده است تا بهترین کیفیت انتقال را داشته باشد . شما می توانید با تعیین متراژ کابل کشی خود به میزان لازم این کابل را تهیه کنید . این کابل برای دوربین های آنالوگ و HD استفاده می شود .

کابل های ترکیبی متراژ بین ۸۰ تا ۱۰۰ متر را پاسخگو هستند.

پیشنهاد سماالکترونیک برای شما این است که همیشه مقدار بیشتری از متراژ تعیین شده خود تهیه کنید تا در کابل کشی با کمبود مواجه نشوید.

کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال انواع و کاربرد های مختلفی دارد ، اما برای دوربین مداربسته از دو نوع RG59  و RG6 استفاده می شود .

کابل RG59 وظیفه انتقال سیگنال های دوربین به دستگاه DVR را برعهده دارد . از این کابل برای جلوگیری از تداخل های الکترومغناطیسی استفاده می شود . در ساختمان کابل RG59 دو رسانای هم محور به کار رفته که به وسیله یک پوشش عایق از یکدیگر جدا شده اند و کل این مجموعه نیز با یک عایق دیگر در برابر موانع خارجی پوشیده شده است . این کابل ها بسیار کاربردی هستند و استفاده های دیگری نیز دارند به عنوان مثال از این کابل در سستم آنتن مرکزی هم استفاده می شود .

کابل کواکسیال

کابل RG6 هم کاربردهای بسیاری دارد و در نصب سیتم دوربین مداربسته و تجهیزات الکترونیکی از آن استفاده می شود . این کابل رسانا ، دارای هسته بزرگتری نسبت به کابل RG59است. از نظر ضخامت هم دارای یک لایه محافظ ۴ برابری است . در بین این دو کابل RG59 از توانایی بهتر و بیشتری در انتقال سیگنال ها برخوردار است .

کابل صوتی

این نوع کابل به دلیل نصب آسان و عدم نیاز به آداپتور مجزا و دارا بودن میکروفن و حساسیت بالای آن به ضعیف ترین نویزها ، از بهترین انواع کابل است و بسیار مورد توجه کابران . برق این کابل از جریان برق خود دوربین تامین می شود و نیز به منبع تغذیه جداگانه ندارد.

کابل شبکه

کابل های شبکه برای دوربین های مداربسته تحت وب یا IP می شود. کابل شبکه از ۸ رشته سیم دو زوج یا Twisted Pair از جنس مس ساخته شده است . رشته های ۸ گانه کابل های شبکه به صورت زوج در هم تنیده شده است و این ویژگی که دارند باعث کاهش نویز در کابل می شود .

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   سیستم IPTV چیست ؟

کابل های دو زوج از CAT1 تا CAT8  را در بر می گیرد اما پرکاربرد ترین آنها CAT5 و CAT6 است که کابل شبکه نامیده می شوند و در نصب سیستم دوربین مدارسته از آنها استفاده می شود .

کابل های شبکه مثل دوربین های IP  ساختار پیچیده ای دارند که جهت آشنایی شما کاربران گرامی بخش هایی از ان را شرح می دهیم :

اجزای تشکیل دهنده کابل شبکه :

 

 • روکش خارجی PVC یا LSZH
 •  ۴ مجموعه سیم زوج در هم تنیده
 • جداکننده سیم های زوج
 • شیلد
 • فویل
 • سیم ارت
 • روکش PE
 • لایه محافظ

  کابل دوربین مداربسته تحت شبکه

تقسیم بندی کابل های شبکه از نظر فنی به شرح زیر است :

کابل شبکه UPT

این کابل از ۳ قسمت اصلی روکش خارجی ، ۴ عدد سیم زوج در هم تنیده و جداکننده تشکیل شده است و برای اتصالات داخلی سیستم دوربین مداربسته IP مناسب می باشد .

کابل شبکه STP

این کابل علاوه بر ۳ قسمت اصلی کابل UPT ، اجزای دیگری مانند فویل، شیلد و سیم ارت نیز دارد . این نوع کابل برای محیط بیرون قابل استفاده است . اجزای اضافه شده در واقع نوعی عایق و محافظ برای سیستم امنیتی در مقابل خطرات خارجی محیط هستند.

برای دوربین از چه نوع کابلی استفاده کنیم ؟

همان طور که اشاره شد ، کابل یکی از مهمترین تجهیزات الکترونیکی در سیستم دوربین مداربسته است . زیرا وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارد و کیفیت تصاویر دریافتی برای کاربر دوربین مداربسته بسیار حائز اهمیت است . بنابراین باید از بهترین نوع کاببل استفاده کرد .

در دوربین های آنالوگ شما باید از کابل کواکسیال استفاده کنید . این کابل ها سیگنال های دریافتی را به دستگاه DVR منتقل می کنند . در سیستم های تحت شبکه نیز باید از کابل های مخصوصی که متناسب با تکنولوژی دوربین های IP تولید شده است ، استفاده کنید .

بنابراین استفاده از نوع کابل مصرفی رابطه مستقیمی با فاصله دوربین ها و نوع آنها دارد . لازم است با توجه به نوع دوربین خود و موقعیت و محل نصب آنها و فاصله با دستگاه ضبط ، از کابل مناسب استفاده کنید.

شما می توانید برای انتخاب نوع سیستم امنیتی خود از مشاوره رایگان کارشناسان فنی شرکت سماالکترونیک استفاده کنید .

آیا نوع کابل و متراژ آن بر کیفیت تصویر خروجی موثر است ؟

کیفیت کابل و فاصله دوربین تا دستگاه DVR در عامل بسیار مهم بر کیفیت تصویر خروجی دوربین مداربسته هستند . بنابراین در انتخاب نوع کابل مصرفی باید متراژ اتصالات را  نیز مد نظر داشته باشید و در صورتی که فاصله دوربین شما با دستگاه DVR بیشتر از ۵۰۰ متر بود، از دستگاه تقویت کننده استفاده کنید تا بهترین کیفیت را برای تصویر خروجی داشته باشید.

افت سیگنال

افت سیگنال یکی از مواردی است که تولید کنندگان کابل ها در تولید کابل خود به آن توجه بسیاری نموده اید و میزان افت سیگنال را با توجه به متراژ آن اعلام می کند.به دلیل در نصب سیستم های امنیتی ، متراژ کابل از اهمیت  ویژه ای برخوردار است .

رایج ترین کابلی که در سیستم دوربین های مداربسته استفاده می شود ، کابل RG59 است و فرکانس سیگنال آن خود ۴٫۴ مگاهرتز است.

افزایش متراژ کابل باعث کاهش سیگنال می شود و در نتیجه نویزها افزایش می یابد . بنابراین با اندازه گیری صحیح فاصله ها در صورت وجود فاصله بیش از ۵۰۰ متر از تقویت کننده استفاده کنید .

پس برای اینکه در نصب سیستم یک پروژه موفق از لحاظ صرفه اقتصادی و انتخاب  درست داشته باشیم و به کیفیت عالی تصویر دست پیدا کنیم ، نیاز است که با توجه به فاصله وتعداد دوربین ها از کابل و رابط مناسب استفاده کنیم .

کارشناسان فنی سماالکترونیک با بیش از یک دهه تجربه موفق  در زمینه طراحی ، نصب ، ارتقا و تعمیر سیستم های امنیتی – حفاظتی با مشاوره رایگان در خدمت شما کاربران گرامی هستند.

 

 

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]