سیستم صاعقه گیر یکی از محصولات ارائه شده توسط شرکت سیطره موفقیت امیدان (سما) و از برند KEC1 میباشد.که برای جلوگیری از خطرات احتمالی صاعقه بر ساختمان ها  نصب می شود.

صاعقه گیر

صاعقه پدیده ایست طبیعی که احتمال وقوع آن نیز امری تصادفی می باشد و بسته به موقعیت محل مانند ارتفاع از سطح دریا ، کوهستانی بودن یا واقع شدن در دشت و نوع شرایط آب و هوایی منطقه ، وضعیت وزش باد و موقعیت محل در مسیر جریانات جوی متغیراست.

برای جلوگیری از خطرات احتمالی جانی و مالی برخورد صاعقه با ساختمان ها و سازه ها ، مهندسان از وسیله ای به نام  سیستم صاعقه گیر (Surge Arrester) استفاده میکنند. این وسیله در بالاترین نقطه ساختمان نصب می شود  و اولین محل اصابت صاعقه می باشد زیرا صاعقه از کوتاه ترین فاصله که بین ابر و زمین وجود دارد تخلیه می گردد و نحوه نصب آن با توجه به نوع ساختمان متفاوت است.

هدف از نصب صاعقه گیر حفاظت از ساختمان ، سیستم های موجود در آن و افراد ساکن آن در بربر صاعقه و ایجاد بستر مناسب و امن برای انتقال انرژی صاعقه به زمین بدون به وجود آمدن خسارات جانی و مالی است .

اگر سیستم صاقه گیر در ساختمان ها به درستی نصب شود و طراحی اولیه آن اصولی باشد امنیت افراد و تجهیزات تضمین می شود.

صاعقه گیر ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

برقگیرهای غیر فعال که دارای یک میله نوک تیز ساده هستند که معمولا از جنس مس یا استیل است و در مسیر برق گیر هیچ عامل تشدید کننده ای غیر از شکل ظاهری آن وجود ندارد .

دسته دوم برقگیرهای فعال هستند که به واسطه انرژی که از منبع خارجی یا داخلی دریافت می کنند ، اثر پدیده هایی مثل point effect را تشدید می کنند . این نوع برقگیر تنوع وسیعی دارد مثل اتمی ، بادی ، خورشیدی ، برقی ، خارنی و …

مجموعه سماالکترونیک یکی از شرکت های معتبر با کادری مجرب در این زمینه است و از برند KEC1 که یکی از با کیفیت ترین صاعقه گیر های موجود در بازار را ارائه می دهد ، استفاده می کند.

شما سروران گرامی اگز نیاز به نصب صاعقه گیر در ساختمان خود دارید ، می توانید از مشاوران مجرب و با تجربه سماالکترونیک راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید.