ماهواره مرکزی

در عصر حاضر یکی از تجهیزاتی که برای ساختمان ها و برج ها ضروری است ، سیستم دیجیتال مرکزی (ماهواره مرکزی) می باشد . تعدد صفحه های بزرگ و کابل کشی های فراوان ، یکی از معایب ماهواره های شخصی است . به همین جهت و برای جلوگیری از این معضل در ساختمان ها و برج هایی که تعداد واحد آنها زیاد است ، از ماهواره مرکزی استفاده می شود.

سیستم ماهواره مرکزی مانند سیستم آنتن مرکزی عمل می کند و می تواند سیگنال های دریافتی را به چندین گیرنده ارسال کند . در حقیقت تفاوت سیستم دیجیتال مرکزی و آنتن مرکزی در قدرت دریافت سیگنال و پهنای سیگنال های دیجیتال است .

از ماهواره مرکزی در مناطقی که قدرت سیگنال ضعیف است و ارسال سیگنال از طریق ماهواره های فضا انجام می گیرد، استفاده می شود.

از دیگر تفاوت های آنتن مرکزی و دیجیتال مرکزی، قدرت دریافت کانال های بیشتر در ماهواره مرکزی است . دیجیتال مرکزی نیز همانند آنتن مرکزی ، سیگنال های دریافت شده را به چندین گیرنده ارسال می کند . در ماهواره مرکزی می توان با نصب یک LNC  به بیش از ۵۰۰۰ شبکه دسترسی پیدا کرد ، اما  آنتن مرکزی تنها قادر به دریافت سیگنال های محلی است.

اجزای تشکیل دهنده دیجیتال مرکزی

سیستم دیجیتال مرکزی تشکیل شده از صفحه افست ، دستگاه LNC ، پایه نگهدارنده ، مولتی سوئیچر و رابط ها

  • صفحه افست : شبیه به یک آنتن خاص طراحی شده وکاسه ای شکل است که وظیفه آن جمع آوری سیگنال های دریافتی و متمرکز نمودن آنها برای LNC  است . در واقع صفحه افست شبیه به یک آینه مقعر عمل می کند و سیگنال های دریافتی را دریک نقطه متمرکز می کند و به این ترتیب یک سیگنال پرقدرت دریافت می شود که می توان آن را بدون افت کیفیت به چندین گیرنده ارسال کرد.
  • دستگاه LNC : نوعی آنتن است که بر خلاف آنتن های معمولی ، نویز را فیلتر و سیگنال را تقویت می کند . به همین علت نیازی به استفاده از فیلتر و آمپلی فایر در ماهواره مرکزی نیست . علاوه بر این ، سرعت دریافت و قدرت سیگنال دریافتی از طریق ماهواره بسیار از انتن مرکزی بیشتر است.
  • پایه نگهدارنده : این وسیله برای ثابت نگاه داشتن صفحه افست استفاده می شود تا صفحه افست در هنگام وزش باد بی حرکت باشد و در دریافت سیگنال های ورودی خللی وارد نشود.
  • مولتی سوئیچر : این دستگاه نقش تسیم کننده را در سیستم دیجیتال مرکزی بر عهده دارد و با رنج های مختلف ورودی و خروجی در بازار یافت می شوند .

          مولتی سوئیچر ها معمولا ۱ ، ۲ ، ۳ و یا ۴ جهته هستند و دارای ورودی های ۵ ، ۹ ، ۱۳ و ۱۷ می باشند و با خروجی های ۸ ، ۱۲ ، ۱۶ ، ۲۰ ، ۲۴ و ۳۲ به بازار                  عرضه می شوند .

          بعضی از برند ها در بازار مولتی سوئیچر هایی با خروجی ۵۰ ، ۶۴ و ۸۰ نیز عرضه کرده اند .

          ورودی  معمول و استاندارد که در ایران اغلب استفاده می شود ورودی ۱۷ است که ۴ جهت کامل را پوشش می دهد.

          مولتی سوئیچرها به دو دسته سوئیچر میانی CASCADE  و سوئیچر انتهایی STAN ELONE تقسیم می شوند .سوئیچر های میانی در بین طبقات و سوئیچر انتهایی در              طبقه اول و به عنوان آخرین سوئیچر استفاده می شود .

          برای کاهش افت کیفیت تصاویر دریافتی در ساختمان هایی که تعداد واحد های آنها زیاد است ، بسته به نوع برند مولتی سوئیچ استفاده شده در پروژه ، در بین طبقات از ۲ یا۳            عدد مولتی سوئیچر ۱۷ به ۱۷ ، به عنوان تقویت کننده استفاده می شود .

       در عکس زیر نقشه نصب ماهواره مرکزی را در یک ساختمان ۱۵ طبقه مشاهده می کنید :

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود   عوامل موثر بر کیفیت سیگنال آنتن مرکزی

نقشه ماهواره مرکزی

نحوه عملکرد ماهواره مرکزی

ماهواره مرکزی از تجهیزات ساده ای که در بالا ذکر شد ، تشکیل شده است و تنها قسمت پیچیده آن ،تنظیم صفحه افست در محل درست است . به دلیل اینکه در این سیستم کیفیت دریافت تصاویر برای کاربران بسیار مهم است ، نحوه عملکرد آن نیز بسیار حائز اهمیت است و برای نصب باید حتما از افراد متخصص و مجرب در این زمینه استفاده شود.زیرا سیستم دیجیتال مرکزی یک حوزه تخصی و جدید است و قاعدتا از عهده افراد عادی خارج است .

غالبا افراد متخصص ، نصب این سیستم و تنظیم آن را به وسیله دستگاه تنظیم دیجیتالی انجام می دهند و به وسیله آن پرقدرت ترین سیگنال را پیدا کرده و صفحه افست را در جهت آن تنظیم می کنند .

وقتی صفحه افست تنظیم شد ، می توان به آسانی به سیگنال های ماهواره مذکور دسترسی یافت . بعد از تنظیم صفحه افست و دریافت سیگنال های ورودی حال باید به تنظیم دستی گیرنده پرداخت. با انتخاب ماهواره مرکزی و آپلود کردن شبکه ها می توان به راحتی به تماشای آن پرداخت .

نکته بسیار مهم اینکه برای دریافت تصاویر با کیفیت ، صفحه افست باید به درستی تنظیم شود تا هیچ مانعی بر سر دریافت سیگنال های ورودی وجود نداشته باشد .چون وجود کوچکترین مانعی برسر راه دریافت سیگنال ها ، سبب ایجاد اختلال در تصاویر دریافتی و افت کیفیت تصاویر می شد .

به همین دلیل صفحه افست باید در مکانی نصب شود که هیچ مانعی وجود نداشته باشد . یکی از نکات مهمی که باید رعایت شود اتصال محکم صفحه به دیوار یا کف از طریق بسط های قوی می باشد . زیرا گاها وزش باد ، باعث تکان خوردن صفحه و از بین رفتن  سیگنال می شود.

نصب ماهواره های مرکزی در ایران به دو صورت انجام می شود . ماهواره های زمینی و ماهواره های دیواری

نصب ماهواره مرکزی

  • ماهواره های زمینی : صفحه های افست در ایران اغلب بر روی پشت بام ها قرار میگیرند . به همین علت نمی توان آنها را بر روی این بستر با پیچ و مهره محکم کرد و همین امر باعث تغیر جهت صفحه در اثر وزش باد یا طوفان می شود و فرآیند دریافت سیگنال های ورودی با تغییر جهت صفحه ، با اختلال روبرو می شود .تنظیم دوباره صفحه و دریافت تصاویر ، کاری پر هزینه و زمان بر است . به همین علت از این نوع صفحه کمتر استفاده می شود وعلاوه بر این ، بارش برف و باران و ماندگاری آنها بر روی صفحه ، بر روی عملکرد آن تاثیر منفی می گذارد.
  • ماهواره های دیواری : صفحه های افست در حالت دیواری ، به وسیله پایه های فلزی محکم بر روی دیوار نصب می شوند و قدرت تحرک از آنها سلب می شود . برخی از صفحه های دیواری به شکل بیضی هستند تا بتوانند سیگنال بیشتری را جمع آوری کنند و دستگاه LNC  نیز در قسمت پایین قرار میگیرد . یکی دیگر از مزایای صفحه های دیواری ، عدم ماندگاری برف و باران بر روی آنها می باشد . تمامی این ویژگی ها به تجهیزات سیستم دیجیتال مرکزی ، قدرت دریافت سیگنال بیشتری می دهد . اما معضل بزرگ این نوع ماهواره ها این است که بیشتر در معرض نویز قرار می گیرند . البته برای رفع این معضل می توان از فیلتر های قوی و آمپلی فایر استفاده کرد .

دستیابی به بیشترین بازده ماهواره مرکزی

برای دستیابی به بیشترین بازده و دریافت با کیفیت ترین تصاویر باید از تجهیزات باکیفیت و افراد متخصص برای یک تنظیم عالی استفاده کرد . در حقیقت مورد دوم بسیار حائز اهمیت تر از مورد اول است . زیرا عدم دسترسی به سیگنال های زیاد مانع ایجاد تصاویر با کیفیت می شود . همچنین وجود اخلالگرهایی مثل دکل های مخابراتی که فرکانس هایی مشابه ارسال می کنند ، باعث از بین رفتن سیگنال های دریافتی می شود . از این رو  باید در نظر داشته باشید که برای نصب ماهواره مرکزی حتما با افراد متخصص مشورت کنید .

برای دریافت مشاوره برای طراحی و نصب سیستم دیجیتال مرکزی می توانید از کارشناسان سماالکترونیک راهنمایی کسب کنید.

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]